Rögtön első lényegi blogbejegyzésemmel egy egyre elterjedtebbé vált módszerre szeretném a figyelmeteket felhívni. Történetesen arra hogy ha valaki ma minőségi e-book olvasót szeretne venni az 50, sőt a 40 ezer forintos lélektani határok alatt igen könnyedén belesétálhat tudatlanságánál fogva internetes csapdákba az apróhirdetésektől kezdve a Vaterán át egészen az eBayig. Persze nem beszélhetünk a szó hagyományos értelemben vett jelentésében átverésről, azaz megkapjuk épp a terméket csak hogy feleslegesen hagytunk a lelkes üzleti közvetítőnknél ezreseket. Bejegyzésemben bemutatom ezen csapdákat és létrejöttüknek okait.
Most, mivel én is ezt az utat jártam végig, konkrét példánkban egy Kindle 4-es e-könyv olvasót szeretnénk vásárolni (mivel tudjuk hogy nincs jobb az e-inknél és mert a Kindle jó - de erről majd későbbi bejegyzésekben)
Az okok
Mint azt valószínűleg már sokan észrevették, itthon egyre terjedőben vannak az e-book olvasók. Azonban sok helyről sok féle árcímkével rendelhetjük meg u.azt a terméket ma még, ugyanis habár a vásárlók egyre inkább keresnék az olcsó e-book olvasókat a boltok polcain, ezt ma még kis hazánkban nem vagy csak korlátozottan tehetik meg. Az helyzet ugyanis hogy a hagyományos értelemben vett boltokban az olcsó árszegmensben csak gagyi kínai úgynevezett e-book readerek között válogathatunk, amik ráadásul a legtöbb esetben TFT kijelzővel vannak szerelve. Vagyis igazából nem mások mint kissé nagyobb kijelzővel rendelkező MP4 lejátszók.
A magyar vásárlók pedig azt hiszik, hogy egy márkás ilyen eszköz biztosan tényleg 60-70 ezer forintba kerül. pedig nyugaton ezek már rég az elérhető kategóriában vannak, pl. egy amerikai hozzájuthat egy Kindle 4-hez mindössze 17 ezer forintnak megfelelő összegért! Itthon egy hagyományos üzletben ezt, vagy a néhány ezressel drágább, reklám mentes verziót több mint 40 ezer forintért vásárolhatjuk meg.
Mondhatnánk erre, hogy hát persze mert nagy a szállítási költség meg az adó meg a VÁM meg a miegymás. Azonban sajnos a legtöbb esetben ez nem így van. A boltok egyszerűen kihasználják a szűk kínálatot és a maradi akkor_is_üzletben_vásárolok_mert_az_a_biztos típusú emberek tájékozatlanságát, akik jó esetben is csak hallottak az internetes vásárlásról.
Vásároljunk interneten?
Viszont szerencsére (vagy talán mégse) az emberek egy nagy része eljut odáig, hogy megnézze a kívánt olvasó árát a neten és ekkor szembesül ezzel a hatalmas árréssel. Ilyenkor beüti szépen a böngésző címsorába a vatera.hu-t, az express.hu-t vagy bármelyik alternatív vásárlási lehetőséget nyújtó site címét (az e-bayről később).
Ekkor találkozik egy pár használt hirdetéssel amik vagy jó árban vannak vagy nem. De mi most újat szeretnénk. Szembe jönnek olyan hirdetések amik már-már elfogadható áron kínálják az új Kindlet. Elkezdjük böngészni ezeket a hirdetéseket és látjuk az eladó azt ígéri nekünk hogy teljesen újat kapunk, amit Amerikából szállítanak és majd ő elküldi nekünk postán vagy át is vehetjük tőle személyesen.
Milyen jó fej nem? Elintézi nekünk a szállítást meg az adókat meg miegymást, kell ennél több? (Itt most nem az üzletekről beszélek, ezek magánemberek akiknek mellesleg ezen tevékenységükért külön adót kellene fizetniük!)
A tudatlanság tájékozatlanság kihasználása
Azok akik most tervezik, hogy vesznek könyvolvasót nehogy azt higgyék hogy tudatlannak tartom őket, egyszerűen csak nincs erre jobb szó. Na jó, legyen tájékozatlan.
Nos kérem, ha már az internetről rendelünk miért nem megyünk fel a hivatalos értékesítő honlapjára is és nézzük meg hogy mégis nem tudunk-e közvetlenül onnét vásárolni?
Mert hogy tudunk. Persze ilyenkor a magyar felhasználó már elkezd magában gyanakodni, hogy hát de ilyen messzi távolból rendelni mégis mennyire biztonságos, meg majd az adók meg az ÁFA meg huh? Hát igen, azért nem feltétlenül magától értetődő kérdések ezek. Viszont ha létrehozunk egy felhasználói fiókot és megpróbáljuk megrendelni hőn áhított Kindleünket látjuk, hogy a szállítási cím megasásánál bizony nem akad ki a rendszer amikor kiválasztjuk a Hungary feliratot. Igen, még a szállítást is megoldják nekünk és az adó költségeket is előre kikalkulálják. Így amikor a rendelésünk végén lenyomjuk a vásárlás gombot egészen biztosak lehetünk benne, hogy 35.000 forintból kijövünk szállítással, adóval együtt. A rendelés folyamatáról (is)később még írni fogok egy bejegyzést így ezt most nem ecsetelem tovább, higgyük el hogy a drágaságunk 5-6 nap múlva meg fog érkezni otthonunkba.
Az átverés
A magyar hirdető oldalon talált nagyvonalú eladónk tehát nem tesz mást a megrendeléskor, mint elvégzi helyettünk ezt az igen bonyolult néhány kattintást az Amazon oldalán, bejelöli hogy "ajándékba" szeretné adni a terméket, hogy megkaphassuk rá a garanciát azzal hogy beregisztrálhatóvá válik számunkra is Amazon fiókunkba. Tetszik érteni az fiók létrehozását így sem kerültük el ha netán mindenképp a "megbízhatatlan" külföldi források elkerülése volna a célunk!
A futár (esetünkben DHL) kihozzá hát a csomagot az eladónk házához, nem pedig hozzánk, mert hát az azért már feltűnő lenne és könnyen következtethetnénk arra amire most így is fogunk. Azaz arra hogy eladónk feladja a magyar postán ez után a terméket nekünk és ezen kívül ő semmilyen pluszt nem adott a kereskedelmi láncba. Sőt, egy postával többet kell nekünk kivárnunk!
Ez után az új Kindle tulajdonlásának felhőtlen örömében kifizetjük neki a termék árát, 38-39 ezer forintot + a magyar postaköltséget. 35.000 forint helyett, amibe akkor került volna ha mi magunk rendeljük meg (és korábban megérkezett volna).
Megérte? Nem. Semmivel nem vállaltunk kevesebb kockázatot ellenben többet igen, mert beiktattuk eladónkat is a folyamatba akiben szintén nem bízhatunk meg teljesen.
A külföldi aukciós oldalak
Na ezeknek már van valamennyi kézzel fogható előnyük új olvasó rendelése esetén, de hátrányuk is. E-bayen pl. megrendelhetjük a csak USA-ban kapható reklámosított Kindlet is ami így olcsóbb. Csak hogy fogalmunk sincs arról hogy meg fog-e érkezni és lesz-e rá garancia, azaz biztosan "gift"-ként rendeli meg az amerikai barátunk nekünk, nem pedig innen-onnan beszerzett terméket küld nekünk. Ha viszont találunk is olyan eladót akiben biztosan megbízunk, az ár szállítással együtt majdnem u.annyi mint ha "eredetit" rendeltünk volna az Amazon honlapjáról. Ez azért van mert olcsóbb Kindle ide vagy oda, a mi eladónk is szeretne nyereséget rajta.
És akkor van itt még egy hátrány: nem tudhatjuk, hogy fenn akad-e az adó ellenőrökön a kis olvasónk. Ha fenn akad, bizony kő keményen ki kell fizetnünk majd a 27%-os ÁFÁ-t a kézhezvételkor. Na most már szinte pontosan ugyan ott vagyunk mintha kényelmesen, az amazon.com-ról rendeltünk volna (ebben is benne van az ÁFA egyébként, csak ezt amanozék előre közlik, beleszámolják a költségünkbe).
Nos, mára ennyi futotta erőmből, remélem hasznos információkat és konklúziókat sikerült megosztanom. Ha valakinek még mindig nem világos: Kindlet Amazonról vegyünk!